Debetkarte vai kredītkarte – kā izvēlēties atbilstošāko?

Debetkartes un kredītkartes ir divas no mūsdienās visbiežāk izmantotajām maksājumu metodēm. Lai gan abas kartes ļauj veikt pirkumus bez skaidras naudas, abām maksājumu iespējām ir dažas būtiskas atšķirības. Jūsu vajadzībām piemērotas kartes izvēle var būt atkarīga no tādiem faktoriem kā tērēšanas paradumiem, finanšu mērķiem un kredītvēstures. Šajā rakstā mēs izpētīsim debetkaršu un kredītkaršu plusus un mīnusus un mēģināsim saptrast, kura veida karte jums ir vispiemērotākā.

Kas ir debetkarte?

Debetkarte ir maksājumu kartes veids, kas ļauj piekļūt līdzekļiem, kas atrodas personas norēķinu kontā, lai veiktu pirkumus vai izņemtu skaidru naudu bankomātos. Atšķirībā no kredītkartēm, kas ļauj “aizņemties” naudu, kas kredītiestādei ir jāatmaksā ar procentiem, debetkartes darījumu veikšanai izmanto naudu, kas ir personas kontā.

Debetkartes parasti izsniedz bankas vai citas finanšu iestādes, kurās iespējams glabāt privātpersonas naudas līdzekļus, un tās var izmantot iestādēs, kas pieņem elektroniskos maksājumus, piemēram, pārtikas preču veikalos, degvielas uzpildes stacijās un tiešsaistes mazumtirgotājos. Veicot pirkumu ar debetkarti, līdzekļi tiek nekavējoties atskaitīti no personas norēķinu konta, kas nozīmē, ka nav iespējams iztērēt vairāk naudas, nekā ir pieejams personas kontā.

Viena no debetkartes izmantošanas priekšrocībām ir tā, ka tā var būt noderīgs rīks personas finanšu pārvaldīšanai. Regulāri pārbaudot sava konta bilanci, iespējams sekot līdzi tēriņiem un pārliecināties, ka nav iztērēts pārlieku daudz līdzekļu. Dažas bankas piedāvā arī mobilās bankas lietotnes, kas ļauj ērti, no tālruņa, pārbaudīt konta atlikumu, pārskaitīt līdzekļus un veikt citas finanšu darbības. Vēl viena debetkartes izmantošanas priekšrocība ir tā, ka tā var būt ērts veids, kā piekļūt skaidrai naudai. Izmantojot debetkartes iespējams izņemt skaidru naudu bankomātos.

Debetkartes izmantošanai ir daži trūkumi. Tā kā līdzekļi tiek atskaitīti tieši no personas norēķinu konta, naudas līdzekļiem var nebūt tāda paša līmeņa aizsardzība pret krāpnieciskiem darījumiem kā, izmantojot kredītkarti. Ja trešā persona iegūst piekļuvi personas debetkartes informācijai un veic nesankcionētus darījumus, var būt grūtāk atgūt naudas līdzekļus. Turklāt tirgotājiem ir iespēja ziņot par “aizdomīgām” darbībām un personas konts var tikt īslaicīgi bloķēts, kas var ietekmēt pieejamo līdzekļu atlikumu un izraisīt īslaicīgas naudas plūsmas ierobežojumus.

Noslēgumā jāsaka, ka debetkarte ir ērts un praktisks veids, kā veikt pirkumus un pārvaldīt savas finanses, taču ir svarīgi apzināties iespējamos riskus un sekot līdzi saviem tēriņiem. Kā arī, ir ļoti svarīgi neievadīt savus kartes datus neuzticamās interneta iepirkšanās vietnēs un neizpaust informāciju trešajām pusēm.

Kas ir kredītkarte?

Kredītkarte ir maksājumu kartes veids, kas ļauj aizņemties naudu no finanšu iestādes, piemēram, bankas vai kredītkaršu izsniedzēja, lai veiktu pirkumus vai samaksātu par pakalpojumiem. Atšķirībā no debetkartes, kurā tiek izmantoti līdzekļi, kas atrodās personas bankas kontā, kredītkarte ļauj veikt pirkumus un atmaksāt aizņemto summu vēlāk.

Kredītkartēm parasti ir kredītlimits, kas ir maksimālā naudas summa, ko iespējams aizņemties. Kredītlimitu nosaka vairāki faktori, tostarp personas ienākumi un kredītvēsture. Veicot pirkumu ar kredītkarti, klients būtībā apņemās kredīta sasitības no izdevējbankas, kas būs jāatmaksā ar procentiem, tāpāt, kā aizņemoties. 

Viena no kredītkartes izmantošanas priekšrocībām ir tā, ka karte var būt noderīga dažādās dzīves situācijās, piemēram, īrējot automašīnu kompānija var pieprasīt izmantot kredītkarti, lai rezervētu drošības naudas summu, ko pēc tam atgriež, ja brauciens bijis veiksmīgs. Debetkartēm šāda priekšrocība nav pieejama. 

Kredītkartes piedāvā arī atlīdzības programmas, piemēram, naudas atmaksu, punktus vai dažādas citas priekšrocības. Šīs priekšrocības var nopelnīt par pirkumiem, ko klients veic, un tās var izmantot pēc klienta ieskatiem, piemēram, iegādājoties preces vai ceļojumus. Katra kredītiestāde, kas piedāvā kredītkartes nosaka pieejamās priekšrocības, tāpēc, noteikti jāaplūko dažādu iestāžu piedāvājumi. 

Tomēr kredītkartes izmantošanai ir arī daži trūkumi. Viens no lielākajiem riskiem ir parādu uzkrāšanās, ko persona nespēj atļauties atmaksāt. Kredītkaršu atmaksājamā summa var ātri uzkrāties augsto procentu likmju dēļ, ja persona neseko līdzi esošajam atlikumam un tēriņiem.

Turklāt kredītkartēm var būt arī papildu komisijas maksas, piemēram, apkapošanas maksas, naudas pārskaitījuma maksas un kavējuma maksas. Ir svarīgi apzināties šos maksājumus un ņemt tos vērā, pieņemot lēmumu, izvēloties kredītkarti.

Noslēgumā jāsaka, ka kredītkarte var būt noderīgs finanšu rīks, piemēram, situācijās, kad nepieciešami papildu līdzekļi un dažādu lielāku pirkumu veikšanai, taču ir svarīgi kredītkartes izmantot atbildīgi un apzināties iespējamos riskus un maksājumus, kas saistītas ar kredītkaršu lietošanu.

Debetkarte vai kredītkarte – kuru izvēlēties?

Izvēle starp debetkarti un kredītkarti var būt atkarīga no vairākiem faktoriem, piemēram, personas tēriņu paradumiem un finanšu mērķiem. Faktori, kas jāņem vērā, izlemjot, kāds kartes veids ir vispiemērotākais:

  • Tērēšanas paradumi — debetkartes ir piesaistītas personas norēķinu kontam, kas nozīmē, ka iespējams tērēt tikai tik daudz naudas, cik ir personas bankas kontā. Tas var būt noderīgs rīks tiem, kas vēlas ievērot noteiktu budžetu vai izvairīties no pārlieku lieliem tēriņiem. Savukārt kredītkartes ļauj veikt pirkumus līdz noteiktam kredītlimitam, kas var noderēt lielāku pirkumu vai neparedzētu izdevumu gadījumā.
  • Priekšrocības — daudzas kredītkartes piedāvā priekšrocību programmas, piemēram, naudas atmaksu, punktus vai citas priekšrocības, kas var būt lielisks veids, kā nopelnīt papildus par jau veiktajiem pirkumiem. 
  • Papildu  izmaksas — debetkartēm parasti ir mazākas papildu izmaksas nekā kredītkartēm, jo tām netiek piemērotas procentu maksas un apstrāde par pirkumiem. Tomēr dažām debetkartēm var būt piemērojama komisijas maksas par tādām lietām kā naudas izņemšana bankomātos vai par darījumiem ārvalstīs. 

Galu galā izvēle starp debetkarti un kredītkarti būs atkarīga no personas individuālajām finansiālajām vajadzībām un vēlmēm. Ievērot budžetu un izvairīties no parādiem palīdzēs debetkarte, tomēr, nopelnīt papildu priekšrocības un iegūt papildu līdzekļus dažādām dzīves situācijām iespējams, izmantojot kredītkarti.


Posted

in

by

Tags: