Kāda ir atšķirība starp banku aizdevumiem un nebanku aizdevumiem?

Pēdējo desmitgažu laikā kreditēšana ir ievērojami attīstījusies un mainījusies. Finanšu iestādes ir kļuvušas daudzveidīgākas, banka jau sen vairs nav vienīgā vieta, kur privātpersonām iespējams iegūt aizdevumu. Nebanku aizdevēji un bankas ir divas dažādas aizdevēju iestādes un, atsaucoties uz situāciju, katrai no šīm iestādēm ir gan priekšrocības, gan mīnusi.

Kas ir nebanku aizdevējs?

Nebanku aizdevēji pilda līdzīgas funkcijas kā bankas un piedāvā aizdevumus plašam kredītņēmēju lokam. Galvenā atšķirība starp bankām un nebanku aizdevējiem ir tā, kā viņi finansē savus aizdevumus. Nebanku aizdevēji ir palielinājuši konkurenci, piedāvājot lielāku dažādveidību kredītiem un aizdevumiem visdažādākajās dzīves situācijās. 

Kāda ir atšķirība starp bankām un nebanku aizdevējiem?

Nebanku aizdevumi parasti ir daudz pieejamāki, bet, līdz ar to, summas, kuras iespējams aizņemties ir mazākas. Nebanku aizdevēji ir daudz elastīgāki, nekā bankas. Nebanku aizdevēji bieži ir digitāli novatoriskāki nekā bankas, kas nozīmē, ka pieteikumus dažkārt var ātri apstrādāt un apstiprināt, izmantojot tiešsaistes līdzekļus. Kas nozīmē, ka aizņēmējam bieži vien nav jāapmeklē kredītēšanas iestāde.

Plusi un mīnusi, izmantojot nebanku un banku aizdevējus

Pirms aizņemties jekādu naudas summu, ir svarīgi apsvērt visas priekšrocības un trūkumus, lai aizdevuma veids un kreditēšanas iestāde būtu piemērota konkrētajam aizdevumam un personai.

Plusi, izmantojot nebanku aizdevēju:

 • Zemākas kredīta apstrādes izmaksas – nebanku aizdevējiem parasti ir mazas kredīta apstrādes izmaksas un komisijas maksas, tāpēc, ka liela daļa biznesa norit tiešsaistē un viss process ir daudz ātrāks, nekā bankās
 • Ātrāks pieteikumu apstrādes laiks – tradicionālajām bankām aizdevuma apstrādes laiks ir garāks, tas var aizņemt līdz pat vairākiem mēnešiem, atkarībā no aizdevuma apjoma. Savukārt nebanku aizdevēji, spēj pieprasījumu apstrādāt pat 5 minūšu laikā līdz vienai dienai.
 • Plašs kredītu veidu piedāvājums – nebanku aizdevēji piedāvā plašu kredītu veidu, piemēram, auto aizdevumus, patēriņa kredītus, kredītu apvienošanu un citus. 
 • Vienkāršs kredīta pieteikuma process – nebanku aizdevēji piedāvā ātrāku kredīta apstriprināšanu, tāpēc arī viss process ir vienkāršs un viegli saprotams

Mīnusi, izmantojot nebanku aizdevēju:

 • Iespējams iegūt mazāka apjoma aizdevumu – tā kā nebanku aizdevēji izsniedz aizdevumus daudz plašākai publikai, un personas izvērtēšanas kritēriji ir pielaidīgāki, aizdevumu summas ir mazākas, ko iespējams iegūt. Ja persona vēlās hipotekāru aizdevumu mājoklim vai kādu citu lielāku aizdevumu, tad noteikti nepieciešams griezties bankā ar savu pieprasījumu
 • Lielākas procentu likmes – nebanku aizdevēji neiekasē apkalpošanas maksas, bet, viņiem nereti ir lielākas GPL un kredīta procentu maksājumi. Tomēr, kā minēts augstak, nebanku aizdevēji piedāvā iespēju atmaksāt aizdevumu ātrāk, kas nozīmē, ka samazinās procentu apjoms

Plusi banku aizdevumiem:

 • Zemākas procentu likmes – bankas veic daudz intensīvākas un padziļinātākas klientu pārbaudes, pirms kredīta izsniegšanas, tāpēc, tām ir lielāks nodrošinājums, ka aizņēmējs atdos kredītu un procenti ir zemāki, ja salīdzina ar nebanku aizdevējiem. It īpaši, runājot par hipotekārajiem aizdevumiem. 
 • Iespējams iegūt lielākus aizdevumus – Nebanku aizdevēji piedāvā dažādus kredītu veidus, kas lielākoties ir apjomā mazāki, tomēr, ja persona vēlās iegūt hipotekāro aizdevumu mājai, tad visticamāk nāksies griezties pie bankas
 • Drošība – bieži vien aizņēmēji jūtas drošāk sadarbojoties ar bankām. Tās ir stabilākas institūcijas, ja salīdzina ar nebanku aizdevējiem. Bankām parasti ir jāizpilda stingrāki kritēriji un tās tiek nopietni uzraudzītas.

Mīnusi banku aizdevumiem:

 • Aizdevuma apstrāde aizņem ilgāku laiku – bankas veic padziļinātu klienta pārbaudi un maksātspējas novērtēšanu, lai pārliecinātos, ka klients spēs atdot aizņēmumu, tāpēc, pārbaudes var aizņemt ilgāku laiku, pat vairākus mēnešus
 • Strikti aizdevuma izvērtēšanas kritēriji – bankas veic padziļinātu personas datu, kredītvēstures un finansiālās situācijas pārbaudi, kas nozīmē, ka kreditēšanai ir striktāki nosacījumi un lielāka iespēja, ka banka atteiks aizdevumu, ja klients neatbildīs kādam no nosacījumiem

Kāpēc izvēlēties nebanku aizdevēju

Nebanku aizdevumiem ir vairākas priekšrocības, kāpēc klienti izvēlās tieši šāda veida aizdevēju savam kredītam. Kāpēc izvēlēties nebanku aizdevēju:

Personas, kas neatbilst visiem bankas nosacījumiem

Visas kredītiestādes pārbauda personas kredīvēsturi, tomēr, nebanku aizdevēji ir nedaudz pielaidīgāki un iegūt aizdevumu ir iespējamāk tiem cilvēkiem, kuriem ir slikta kredītvēsture. Tomēr, aizņēmējam jārēķinās, ka kredīta procentu maksājums būs lielāks un nosacījumi nelabvēlīgāki, jo aizdevējs uzņemās risku.

Ja nepieciešams mazs aizdevums, ātri

Nebanku aizdevēji ir lielisks risinājums, ja personai nepieciešams mazs aizdevums ātrā laikā. Jo nebanku aizdevēji pieprasījumus apstrādā daudz ātrāk nekā bankas, un atmaksas nosacījumi ir pieejamāki, ja klients vēlās aizdevumu atmaksāt pirms termiņa.

Lai gan bankas un nebanku aizdevēji piedāvā vairākus līdzīgus produktus un pakalpojumus, tie nav vienādi. Patērētājiem, kuriem nepieciešami ātra apkalpošama, viegla piekļuve un plašs aizdevumu klāsts, piemērotāki var būt nebanku aizdevēji. Taču patērētājiem, kuriem ir vajadzīgas zemākas procentu likmes, drošība un iespēja iegūt lielākus aizdevumus mājoklim, piemērotāki būs banku piedāvājumi.

Bankām un citām finanšu iestādēm ir individuālas priekšrocības un trūkumi. Noteikti aplūko pieejamo piedāvājumu, lai nodrošinātu, ka saņem vislabāko aizdevumu. Pieprasi piedāvājumus no vairākiem aizdevējiem, bankām un organizācijām un salīdzini procentu likmes, komisijas maksas un citas izmaksas, ko iestāde var piemērot aizņēmējam.


Posted

in

by

Tags: